Oznaczanie osoby na zdjęciu grupowym

Jak oznaczyć osobę na zdjęciu grupowym?



Złożenie zamówienia na zdjęcie nagrobkowe wydaje się być czynnością dość oczywistą - wystarczy dostarczyć zdjęcie do producenta fotoceramiki i podać wybrane parametry takie jak kształt, format, kolor i ewentualne zmiany. Sprawa jest jasna w momencie, kiedy zdjęcie przedstawia jedną osobę, jest fotografią profesjonalną z jednolitym oświetleniem twarzy, o dobrej jakości (widoczna duża ilość szczegółów po przybliżeniu). Ale co w przypadku, kiedy brakuje takiego zdjęcia, a jedyne fotografie, które posiada rodzina zmarłego to zdjęcia amatorskie i grupowe, np. z przyjęć okolicznościowych.



Przede wszystkim warto przeszukać rodzinne pamiątki w celu odnalezienia jakiegoś dokumentu, na przykład dowodu starszej generacji (najnowsze dowody nie są najlepsze do wykonania z nich fotoceramiki przez wzgląd na dużą ilość znaków wodnych). Warto skontaktować się z innymi członkami rodziny, możliwe, że ktoś inny jest w posiadaniu zdjęcia wystarczającej jakości, aby wykonać z niego fotoceramikę. Jeżeli jednak nasze wszystkie wysiłki nie przyniosły rezultatu i za nic nie możemy odnaleźć ani jednego zdjęcia profesjonalnego danej osoby, a jedyne co mamy do dyspozycji, to zdjęcie grupowe, wtedy istotne jest, aby jasno i klarownie oznaczyć osobę, której ma zostać wykonana porcelanka lub kryształ nagrobny.



>

Producenci fotoceramiki spotykają się z różnymi sposobami oznaczania osób na zdjęciach grupowych, jednak niektóre z nich przysparzają grafikom dodatkowej i niepotrzebnej pracy, a czasem wręcz wymuszają konieczność zmiany tła lub ubrania.



Czego nie robić oznaczając osobę na zdjęciu grupowym?



  • Przede wszystkim prosimy o nie zakreślanie osoby kółkiem ani oznaczanie jej krzyżykiem na zdjęciu! Pomijając fakt, iż takie mazanie długopisem po zdjęciu, niszczy je - wiele zdjęć jest zabytkowymi fotografiami, często przedwojennymi - dodatkowo wymusza wymianę ubrania lub tła. Dlaczego? Proszę spojrzeć na poniższą grafikę (rys. 1) przedstawiającą schemat zdjęcia grupowego z osobą oznaczoną długopisem (czerwony kolor). Przy obróbce graficznej konieczne jest usuwanie długopisu, co oznacza nienaturalne fragmenty ubrania lub tła, bądź zupełną wymianę tych elementów, co często wiąże się z niemożliwą do zachowania wiernością oryginałowi. 



Rys. 1. Wybrana osoba zakreślona długopisem. Taki sposób zaznaczenia niszczy fotografię, a do tego wymusza usuwanie zakreślenia z ubrania oraz tła.



  • Inny często spotykany sposób oznaczenia osoby na zdjęciu to przyklejenie kolorowej karteczki sugerującej osobę. Choć producenci fotoceramiki z pewnością docenią starania w zachowaniu fotografii w nienaruszonym stanie, wielokrotnie karteczka odkleja się, bądź zmienia swoje miejsce podczas przesyłki. 

Rys. 2. Karteczka w czasie transportu przesunęła się. 



No dobrze, to skoro wiemy jak nie należy oznaczać osoby na zdjęciu grupowym, pojawia się pytanie jak zrobić to poprawnie?



  • Jednym z rozwiązań jest oznaczenie osoby krzyżykiem z tyłu (Rys. 3), jeśli jest to zdjęcie na papierze fotograficznym, a więc pod światło widać będzie, która osoba została oznaczona. W ten sposób osoba oznaczona jest w sposób klarowny, a oryginał nie został zniszczony.

Rys. 3. Patrząc pod światło, krzyżyk z tyłu zdjęcia jednoznacznie identyfikuję osobę, o którą chodzi.



  • Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest narysowanie schematu zdjęcia grupowego lub zrobienie jego zdjęcia czy kserokopii i oznaczenie na reprodukcji wybranej osoby, przy czym należy pamiętać, aby dostarczyć także oryginalne zdjęcie lub jego dobrej jakości skan.

Rys. 4. Narysowany schemat zdjęcia i na nim oznaczona wybrana osoba.

 

  • Inny sposób, z którego klienci często korzystają, to opis. Jednak w tym przypadku należy bardzo uważać, aby opis był jednoznaczny. Prosimy pamiętać, że osoba przyjmująca zlecenie może zrozumieć opis w inny sposób, niż autor miał na myśli. Przykładowo: “pan po lewej od pani” na zdjęciu, które przedstawia kobietę i dwóch mężczyzn po bokach nie jest wystarczająco jasnym określeniem. (Rys. 5) Czy chodzi o mężczyznę po lewej patrząc na zdjęcie, czy z punktu widzenia kobiety na zdjęciu? Choć czytelnikowi wydawać się to może oczywiste, to każdy producent fotoceramiki spotkał się z klientami, którzy mieli na myśli wariant pierwszy, ale także z takimi, którzy mieli na myśli wariant drugi. Często pisanie “starsza pani” także nie jest jednoznaczne, kiedy zdjęcie przedstawia kilka kobiet w różnym wieku i nie jest oczywiste dla osoby postronnej, która z nich jest najstarsza. Wskazując opisowo osobę ze zdjęcia warto wychwycić jej unikatową, jednoznaczną cechę, np. pan w krawacie, pani w białych butach lub pani trzymająca kwiaty, pan z ręką w kieszeni.


Rys. 5. Zdjęcie podpisane “pan po lewej od pani”. O którego mężczyznę chodzi?



Odpowiednie jasne i jednoznaczne, ale przy tym nieingerujące w fotografię oznaczenie osoby na zdjęciu grupowym jest zadaniem stosunkowo prostym, jeśli tylko będziemy mieć w pamięci te kilka wskazówek. Z pewnością oszczędzi to pracy grafikom i niepotrzebnie marnowanego czasu osobom przyjmującym zlecenia na dopytywanie i wyjaśnianie, co zaowocuje szybciej wykonanym zleceniem, czyli krótszym czasem realizacji. W przypadku wątpliwości, zawsze warto dopytać producenta fotoceramiki o najlepszy sposób oznaczenia osoby na zdjęciu grupowym.