Grubość porcelany nagrobkowej

Rodzaje porcelanek nagrobnych na pomnik - różne grubości



Obecnie na rynku najpopularniejsze są trzy rodzaje porcelanek nagrobkowych: płytki standardowe, wypukłe (imitujące stare płytki) oraz cienkie grubości zaledwie 1 mm! Czym różnią się te płytki nagrobne? Którą porcelankę wybrać na pomnik?





Fot. Zestawienie porcelanek, od lewej: wypukła, cienka, standardowa. Można zaobserwować różnice w kształcie oraz kolorze.





ZAMÓW PORCELANKĘ




Fotoceramika wypukła



Porcelanki wypukłe są produkowane w Polsce tradycyjną metodą wylewania płynnej porcelany do form gipsowych. Nie mają one dokładnego, stałego wymiaru, ponieważ wielokrotnie używane formy gipsowe zużywają się i zmieniają swoją wielkość. Przy porcelankach wypukłych delikatna rozbieżność wymiarów jest rzeczą naturalną, którą należy wziąć pod uwagę decydując się na zamówienie właśnie tego produktu.



Porcelanki te wykończone są twardszą warstwą szkliwa, która sprawia, że zdjęcia nabierają niepowtarzalnego charakteru oraz efektu lekkiego zmiękczenia postaci. 



Takie porcelanki najczęściej wykorzystywane są w celu renowacji starego pomnika, gdzie niektóre zdjęcia są dobrze zachowane i wymieniamy tylko wybrane. Wypukłe porcelanki stosuje się głównie ze względu na swoje wizualne podobieństwo do starych, dobrze zachowanych porcelanek - nie odbiegają od nich kształtem i grubością.



Ponadto kolor porcelanek wypukłych bardziej przypomina starsze, lekko kremowe płytki. Nie jest to wadą płytek wypukłych, a ich charakterystyczną cechą. Choć niektórym osobom cieplejsze zabarwienie płytek wypukłych może nie przypaść do gustu, dla wielu osób to właśnie w odcieniu kryje się cały urok tego rodzaju fotoceramiki.





Fot. Fotoceramika wypukła





Fot. Zbliżenie na fotoceramikę wypukłą. Możemy zaobserwować zniekształcenie sferyczne oraz miękkość rysów twarzy.





Fotoceramika standardowa



Porcelanki standardowe produkowane są nowoczesnymi technologiami z wykorzystaniem form prasowanych. Są nieco cieńsze i bardziej płaskie od płytek wypukłych. Sposób produkcji standardowych porcelanek gwarantuje powtarzalność płytek oraz to, iż wymiary zostaną zachowane. W przypadku tego produktu nie ma mowy o niepewnym kształcie czy rozmiarze. Kolory i linie zdjęć na porcelankach standardowych są wyraźniejsze niż na porcelankach wypukłych. Sama płytka standardowa jest bielsza od porcelanki wypukłej, a więc efekt końcowy fotoceramiki będzie się różnił również pod tym względem. Płaskie porcelanki gwarantują lepsze odwzorowanie fotografii, ponieważ nie występuje na nich zniekształcenie sferyczne. Porcelanki standardowe przypadną do gustu większości klientów. Jest to najbardziej klasyczne rozwiązanie, które pasuje do większości nagrobków.





Fot. Fotoceramika standardowa





Fot. Zbliżenie na fotoceramiką standardową. Rysy twarzy są wyraźniejsze niż na porcelance wypukłej. Nie występuje zniekształcenie sferyczne.



Fotoceramika cienka



Porcelanki cienkie to najnowszy produkt dostępny na rynku fotografii nagrobkowej. Są wykonane z bardzo trwałej porcelany technicznej. Ta nowość pozwala na jeszcze większą dowolność w aranżacji pomnika ze względu na minimalną grubość zdjęcia. Pomimo tego, że porcelanki te mają zaledwie 1mm grubości, nie prześwituje przez nie nawet ciemna powierzchnia pomnika. Porcelanki cienkie są odporne na złamania i pęknięcia nawet przy zmiennych temperaturach. Cienkie porcelanki wpasują się w estetykę wielu klientów, szczególnie polecane są na nagrobki o nieco bardziej nowoczesnym charakterze. Porcelanki cienkie zaleca się montować przy pomocy taśmy dwustronnej, aby zminimalizować odstawanie porcelanki od pomnika. Porcelanki dostępne na stronie

www.opal.lublin.pl są dostarczane do klienta z już podklejoną taśmą, gotowe do montażu.





ZAMÓW FOTOCERAMIKĘ



Fot. Fotoceramika cienka





Fot. Zbliżenie na fotoceramikę cienką.



Fot. Od lewej: fotoceramika standardowa (na górze) i fotoceramika cienka (na dole), fotoceramika cienka na podstawce, fotoceramika cienka z profilu



Wybierając rodzaj porcelany na pomnik należy kierować się przede wszystkim całokształtem nagrobka. Jeżeli potrzebujemy jedynie odnowić starą porcelankę, a na pomniku widnieją inne płytki starszej generacji, warto wybrać porcelanę wypukłą. W większości przypadków odpowienia będzie jednak porcelanka standardowa, która daje nam gwarancję trwałości oraz najbardziej klasyczny efekt wizualny. Pomniki nowoczesne dobrze komponują się natomiast z porcelankami cienkimi, które polecamy dla klientów ceniących sobie nowoczesny wygląd płyty nagrobka.






ZAMÓWIENIE