Porady dotyczące wyboru nagrobka

Jaki nagrobek wybrać? Jakie są rodzaje nagrobków?


Wybór nagrobka to bardzo ważna decyzja, która może być trudna i emocjonalna. Warto poświęcić czas na dokładne zapoznanie się z ofertą rynkową i wybrać nagrobek, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania. Wybierając nagrobek należy zastanowić się nie tylko nad materiałem i kolorem płyty nagrobnej, ale także nad stylem liternictwa na pomnik, czy rodzajem zdjęcia na pomnik. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę wybierając nagrobek?


Rodzaje nagrobków


Nagrobki to miejsce pamięci i hołd dla zmarłych. Istnieją różne rodzaje nagrobków, które dostępne są na rynku, takie jak pojedyncze, podwójne, rodzinne grobowce wieloosobowe, nagrobki dziecięce, czy nagrobki urnowe. Nagrobki pojedyncze są najczęściej wybierane, ponieważ pasują do większości rozmiarów miejsc pochówku. Nagrobki podwójne, z kolei, są przeznaczone dla dwóch osób i pozwalają na pochowanie np. małżeństwa stanowiąc wyraz miłości i bliskości między nimi. W związku z coraz trudniej dostępnym w Polsce miejscem na pochówek, szczególnie w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, czy Poznań, warto rozważyć rodzinny grobowiec, który można uzyskać z poszerzenia istniejącego już nagrobka. Z roku na rok coraz większa popularność kremacji sprawia, że nagrobki urnowe są najlepszym wyborem na rodzaj pochówku.


Nagrobek marmurowy czy granitowy


Nagrobki marmurowe i granitowe są dwoma najpopularniejszymi rodzajami nagrobków dostępnymi na rynku. Marmur to piękny, naturalny kamień, który charakteryzuje się eleganckim wyglądem, lecz jego miękka struktura sprawia, że jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych. Granit natomiast, jest twardszy i bardziej odporny na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu jest bardziej trwały i wytrzymały. W związku z tym, nagrobki granitowe są często wybierane przez osoby poszukujące trwałego i odpornego materiału. Najlepiej wybrać się do zakładu kamieniarskiego w swojej okolicy i skonsultować wybór z wybranym zakładem pogrzebowym. Na rynku dostępne są także nagrobki z piaskowca


Gdzie zamówić nagrobek - w zakładzie kamieniarskim czy pogrzebowym?


Zwykle nagrobki zamawia się w zakładzie kamieniarskim, ponieważ to specjaliści w tej dziedzinie, którzy posiadają odpowiednie narzędzia, maszyny i wiedzę do wykonywania i montażu nagrobków. Zakłady kamieniarskie oferują szeroki wybór materiałów, wzorów i motywów, które można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta.


Jednakże, w niektórych przypadkach, zakłady pogrzebowe również oferują usługi dotyczące zamawiania i instalacji nagrobków. W takiej sytuacji, zakład pogrzebowy może współpracować z lokalnym zakładem kamieniarskim, który dostarcza kamień i wykonuje nagrobek, a następnie zakład pogrzebowy zajmuje się jego instalacją na cmentarzu.


Ostatecznie, decyzja kogo wybrać do zamówienia nagrobka zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Bez względu na to, czy wybierze się zakład kamieniarski czy pogrzebowy, należy wybrać zaufanego i doświadczonego wykonawcę, który zapewni wysoką jakość i profesjonalną obsługę. Zarówno zakłady pogrzebowe, jak i zakłady kamieniarskie oferują nagrobki, na których jest gotowe liternictwo, zdjęcie na pomnik oraz zapewniony jest montaż płyty nagrobnej


Ile kosztuje nagrobek? Czy liczy się najniższa cena za pomnik nagrobny?


Koszt nagrobka zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj kamienia, wielkość i skomplikowanie projektu, ilość i rodzaj rzeźb, napisów czy ornamentów, a także od lokalizacji zakładu kamieniarskiego. Ceny nagrobków mogą się znacznie różnić w zależności od tych czynników, ale też od marki zakładu kamieniarskiego i ich renomy na rynku.


Warto pamiętać, że wybór najniższej ceny za nagrobek niekoniecznie oznacza otrzymanie najlepszego produktu. Wybór najtańszej oferty może prowadzić do zakupu nagrobka o niskiej jakości, co z kolei może skutkować koniecznością wymiany pomnika po kilku latach. W takiej sytuacji, finalny koszt może być znacznie wyższy niż w przypadku inwestycji w lepszą jakość nagrobka od początku.


Dlatego, przed wyborem zakładu kamieniarskiego warto dokładnie przeanalizować ofertę, porównać ceny, jakość materiałów i usług oraz poznać opinie innych klientów. Warto postawić na jakość i trwałość nagrobka, który będzie ozdobą grobu przez wiele lat i będzie wyrazem szacunku i pamięci dla zmarłych bliskich.


Wybór nagrobka to bardzo ważna decyzja, którą należy podjąć w sposób świadomy i przemyślany. Przy wyborze warto kierować się własnymi preferencjami estetycznymi, ale też trwałością i kosztami. Dzięki temu, wybierając odpowiedni nagrobek, stworzymy dla naszych bliskich piękne miejsce pamięci.