Zdjęcie dobrej jakości na porcelankę

Co znaczy zdjęcie dobrej jakości?
 

 Jednoznaczna definicja zdjęcia dobrej jakości nie istnieje. Czym kierować się wybierając fotografię, która nadaje się do wykonania z niej fotoceramiki?
 Warto zwrócić uwagę na to, czy fotografia wykonana była przez profesjonalnego fotografa, czy jest może jedynie amatorskim zdjęciem zrobionym telefonem. Zdecydowanie warto wybrać zdjęcie profesjonalne. Jednolite oświetlenie twarzy jest bardzo istotne w przypadku zdjęcia na pomnik. Jeżeli zdjęcie wyjściowe zostało wykonane np. przy oknie, twarz będzie oświetlona jedynie z jednej strony, co po obróbce może zostać uwypuklone i twarz na porcelanie będzie z jednej strony prześwietlona, a z drugiej w ciene plamy.
 Jeżeli mamy dostęp do zdjęcia z dokumentu starszej generacji, warto je wykorzystać (niestety zdjęcia w nowych dowodach osobistych są już niewyraźne i pokryte znakami wodnymi). Zwróćmy także uwagę na rozmiar zdjęcia w odniesieniu do rozmiaru oczekiwanej fotoceramiki nagrobkowej. Jeżeli zdjęcie jest małe, a co za tym idzie - nie jest widoczna duża ilość szczegółów - rozciągnięcie zdjęcia na porcelankę dużych rozmiarów spowoduje rozmycie postaci. Zyt duża ingerencja w rysy twarzy przy próbie wyostrzenia może spowodować, że osoba nie będzie do siebie podobna.
 
DPI
 
Często wspominany parametr “co najmniej 300 dpi” jest jedynie naszą wskazówką, że zależy nam na jak największej ilości pikseli na cal obrazu (z ang. dpi - dots per inch, czyli ilość kropek na powierzchni wielkości cala, przy plikach cyfrowych: ppi - z ang. pixels per inch, czyli ilość pixeli na cal). Poniżej znajdują się dwie grafiki - jedna symulująca rozdzielczość 300 dpi, a druga 50 dpi. Różnica jest znacząca, jednak sama rozdzielczość nie rozwiązuje problemu.


 Rys. Grafika. Po lewej: 300 dpi. Po prawej: 50 dpi.




Skanowanie
 Grafika poniżej pokazuje dwa różne sposoby skanowania tego samego zdjęcia. Linia przerywana pokazuje powierzchnię skanowania, biały prostokąt imituje powierzchnię skanera. Po lewej pokazany jest sposób skanowania, który pogarsza jakość pliku. Po prawej, czyli po zmniejszeniu powierzchni skanowania, pokazany jest sposób pozwalający osiągnąć lepszą rozdzielczość. Warto pamiętać, iż po zeskanowaniu całej powierzchni i następnie wycięciu zdjęcia nie otrzymamy tak samo dobrego rezultatu jak przy skanowaniu z wyborem obszaru (wersja po prawej).

Rys. Skanowanie. Po lewej: skanowanie całej powierzchni skanera. Po prawej: skanowanie z wyborem obszaru skanowania.


Przetwarzanie obrazu
 Każdorazowe przesłanie zdjęcia, zrobienie skanu, wydruku, czy zdjęcia wydrukowanego zdjęcia jest przetwarzaniem obrazu. Jeżeli mamy możliwość, warto jest przesłać nam oryginalne zdjęcie papierowe lub oryginalny plik cyfrowy. Dobrze zeskanowane zdjęcie także daje większą gwarancję na wyraźną porcelankę. Prosimy nie robić zrzutów ekranu z portali społecznościowych, korzystając z takich zdjęć, należy pobrać plik. Szczególnie zwracamy uwagę na to, aby nie robić zrzutów ekranu telefonu. Im mniej etapów przetwarzania zdjęcia, tym lepiej dla końcowego efektu. 

Z naszej strony dokładamy wszelkich starań, aby efekt końcowy spełnił Państwa oczekiwania. Robimy co w naszej mocy, aby uzyskać jak najbardziej wyraźne fotoceramiki z otrzymanych zdjęć, jednak to właśnie od jakości fotografii wyjściowej i sposobu jej przetworzenia zależna jest jakość zdjęcia nagrobnego na porcelanie.