Zdjęcie na nagrobek ze złotym paskiem

Trwałość zdjęć nagrobnychOPAL Fotoceramika daje dożywotnią gwarancję na trwałość kolorów. Nowoczesne techniki wytwarzania i wypalania zdjęć na porcelanie i krysztale w połączeniu z wykorzystaniem profesjonalnych materiałów i półproduktów pozwalają na pełną odporność przed ścieraniem się oraz blaknięciem fotografii na pomnik. Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż gwarancja nie obejmuje pasków złotych i platynowych. Dlaczego? Stoją tutaj na przeszkodzie ograniczenia technologiczne.

zdjęcie na porcelanie


Gamut kolorystyczny fotografii na pomnik


Zacznijmy od tego, jak to się dzieje, że kolorowe zdjęcia nagrobkowe nie blakną nawet pomimo długotrwałej ekspozycji słonecznej. Farby ceramiczne stosowane w produkcji fotoceramiki nagrobnej są nieorganicznymi farbami ceramicznymi, które przy poprawnym procesie produkcyjnym nie ulegają odbarwieniu. Mamy tutaj niestety jednak ograniczenie w postaci gamutu kolorystycznego. Zakres barw, jaki można uzyskać wykorzystując tonery ceramiczne nie pozwala na idealne odwzorowanie jaskrawych, czy odblaskowych kolorów. To samo dotyczy złota i platyny. Nie można uzyskać koloru i wybłyszczenia prawdziwego złota bez użycia faktycznego kruszca, zastępując go jedynie farbą ceramiczną. Dlatego właśnie paski są nakładane przy użyciu innych produktów, niż fotografia.


Złoto i platyna nie są idealnie odporne na ścieranie. Prawdziwy kruszec może ulegać zniszczeniu przy mechanicznym pocieraniu powierzchni. Między innymi dlatego tak istotne jest odpowiednie dbanie o fotoceramikę nagrobkową na pomnik. Jeżeli zdjęcie z paskiem złotym lub platynowym nie jest widocznie brudne, nie polerujmy go, ani nie przecierajmy. Producenci fotoceramiki nie dają dożywotniej gwarancji na trwałość paska, ponieważ nie jest to możliwe przy obecnych ograniczeniach technologicznych.


Co zrobić, jeśli pasek na fotoceramice się starł?Co zatem można zrobić, jeśli pasek się starł? Przede wszystkim warto rozważyć wymianę fotoceramiki na nową. Będzie to dobry moment, aby dopasować do siebie wszystkie porcelanki nagrobne znajdujące się na jednym pomniku. Odnajdując fotografie wyjściowe można obecnie uzyskać lepszą jakość i kolorystykę niż kilka lat temu. Zrobienie nowych porcelanek ze starych płytek nagrobnych jest również możliwe nawet, jeśli płytki popękają przy demontażu.


Innym rozwiązaniem jest zastosowanie plastikowych ramek, które ukryją starty pasek. Plastikowe ramki można znaleźć w naszej ofercie. Ich format jest zazwyczaj spójny w rozmiarem porcelanki nagrobkowej, a więc szukając ramki do porcelanki 8x11 należy zamówić ramkę o parametrach 8x11.

ramki plastikowe do fotoceramiki


Składając zamówienie na nową porcelankę na pomnik, warto wziąć pod uwagę fotografię bez paska oraz ozdobienie pomnika w inny sposób, na przykład stosując litery ze stali nierdzewnej lub brązu, czy też wykorzystać kolorowe ozdoby ceramiczne. Decydując się jednak na złoty lub platynowy pasek należy zwrócić uwagę na fakt, iż gwarancja trwałości dotyczy jedynie kolorów fotografii.