Zdjęcie nagrobkowe ze starej fotoceramiki

Wielokrotnie zdarza się tak, że potrzebujemy wykonać nową fotoceramikę ze starej porcelany, która przytwierdzona jest do nagrobka. Pęknięcie, starcie paska, chęć dopasowania porcelany do nowo wykonywanej fotoporcelany małżonka, czy też wymiana pomnika. Powodów jest wiele, a pociągają za sobą konieczność dostarczenia do producenta fotoceramiki zdjęcia, którego oryginału nie posiadamy. Istnieją różne rozwiązania tego przypadku, ale najlepsze z nich to odklejenie porcelany od pomnika i przesłanie jej do producenta fotoceramiki (nawet pęknięta lub przełamana porcelana będzie możliwa do odtworzenia).

W czasie działalności naszej firmy wielokrotnie spotykaliśmy się z sytuacją, kiedy docierała do nas połamane zdjęcie na porcelanie. Nasi graficy składali ją później niczym puzzle, aby następnie wyczyścić fotografię w programie graficznym. Oczywiście takie składanie zdjęcia ma sens, jeśli są to dwa, trzy, maksymalnie cztery kawałki.

Jeżeli natomiast odczepienie porcelanowego zdjęcia nagrobkowego z pomnika nie chodzi w grę, lub porcelana jest bardzo połamana i trzyma ją jedynie silikon, możemy zrobić jej zdjęcie. Należy jednak bezwzględnie wziąć pod uwagę przede wszystkim: 

- kąt wykonywanego zdjęcia (na wprost, aby uniknąć zakrzywienia obrazu)
- oświetlenie (musi być równomierne)
- niwelacja odbłysków (usunięcie odbłysku z twarzy może spowodować nienaturalnność rysów)
- ostrość zdjęcia fotoporcelanki (należy uważać na niepożądany ruch ręki w czasie wykonywania fotografii i upewnić się, że ostrość złapana jest na twarzy, a nie np. na pomniku obok zdjęcia)


porównanie kątów nachylenia kadru zdjęcia

Rys. 1 Od lewej: (1) zdjęcie zrobione pod kątem, zakrzywia się obraz, (2) dobrze zrobione zdjęcie porcelanki, (3) odblask na włosach i ubraniu, usuwanie go w obróbce graficznej może spowodować nienaturalność rysów, (4) nie równe oświetlenie twarzy oraz zakrzywienie obrazu




Jak inaczej określamy zdjęcia dobrej jakości do wykonania fotografii nagrobkowej? Zapoznaj się z konceptem DPI oraz PPI: