Zdjęcie samej twarzy a fotoceramika

Wielokrotnie zdarza się tak, że klient załącza fotografię prostokątną przygotowaną do nowych dokumentów, a więc w dużym przybliżeniu, gdzie widoczna jest jedynie głowa postaci. Składając zamówienie na fotoceramikę, szczególnie jeśli nie chodzi o małą porcelankę, wymusza w takim przypadku często jeszcze większe przybliżenie postaci. Konieczność dopasowania zdjęcia do obrysu ceramiki powoduje w takim przypadku jeszcze większe ucięcie postaci lub konieczność zmiany ubrania w taki sposób, aby uzyskać większą przestrzeń do dyspozycji. Kiedy nie mamy do wyboru różnych fotografii lub też jesteśmy zdecydowani na konkretne zdjęcie, wtedy warto zastanowić się jak ta fotografia będzie wyglądać po wpasowaniu jej w oczekiwany kształt fotoporcelany.



porównanie kadru zdjęcia na pomnik



Rys. Od lewej:  (1) zdjęcie w dużym przybliżeniu dostarczone przez klienta, (2) kadr domyślny bez zmiany ubrania, głowa wypełnia całą porcelankę, (3) kadr w oddaleniu wymaga zmiany ubrania lub “dorobienia” brakującej koszuli oznaczonej na pomarańczowo

Klienci często oczekują kadru po lewej, czyli oddalenia postaci, aby zmniejszyć wielkość głowy na fotoceramice, jednak na dostarczonym zdjęciu nie widać ubrania. W takim przypadku fotografia kadrowana jest domyślnie tak, jak po prawej, aby uniknąć konieczności dorysowywania ubrania, co może wyglądać nienaturalnie. W przypadku oczekiwania kadru oddalonego, warto zdecydować się od razu na zmianę ubrania, aby w ten sposób uzyskać większą przestrzeń.

dorysowanie ubranie na fotoceramikę
Rys. Po lewej kadr w oddaleniu po zmianie ubrania. Po prawej kadr domyślny z fotografii przedstawiającej samą twarz.



Zobacz także: Jak oznaczyć osobę na zdjęciu grupowym? oraz Czym jest zdjęcie dobrej jakości na fotoceramikę?